Robe De Mariée Balklänning Robe De Mari����e Balkl��nning

İzmir-Belge Özgürlüğü Günü (2013) Buluşması


İzmir Belge Özgürlüğü Günü buluşması, 27 Mart 2013 Çarşamba tarihinde Konak‘ta Kızlarağası Hanı’nın arkasında, Neşe Köfte’nin yanında bulunan Azize Kafe‘de saat 18.30′da gerçekleştirilecek. 
Yer ve içerik ile ilgili ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Belge Özgürlüğü Günü nedir?
Belge Özgürlüğü Günü, açık standartlar ve açık belge biçimleri konularında kullanıcıları bilinçlendirerek, belgeleri özgür kılmak amacıyla 2008 yılından beri her Mart ayının son Çarşamba günü kutlanan evrensel bir gündür. 
Belge Özgürlüğü Günü’nün asıl amacı; belgelerimizi özgürleştirmek, bilgiye erişimimizdeki kısıtlamaları kaldırmak amacıyla yürütülen uzun soluklu bir kampanyayı çeşitli etkinlikler düzenleyerek daha fazla insana aktarmaktır. .

İzmir Belge Özgürlüğü Günü buluşmamızda bizler neler yapacağız?

1) Açık standartlar, açık belge biçimleri kavramlarını irdeleyeceğiz.
2) Bilgiye erişimimizdeki engellerin neler olduğu, bu engellerin kaldırılması, belgelerimizin özgürleştirilmesi için bu kavramların neden bu kadar önemli olduğunu sorgulayacağız.
3) Belirli tekellerin belgelerimizin özgürlüğünü nasıl tehdit ettiğini vurgulayacağız.
-Bir web sayfasını görüntülemek için sadece belirli bir şirketin ürünü olan tarayıcı kullanmamız gerekiyorsa (Bu internet sayfası sadece Internet Explorer ile düzgün görüntülenebilir uyarısı gibi),
-Bir belgeyi görüntülemek için daha birçok alternatif varken sadece belirli bir şirketin ofis programını kullanmanız şart koşuluyorsa,
-Buna benzer birçok durum nedeniyle belirli şirketlerin işletim sistemi ve ürünlerini satın almak zorunda kalıyorsak özgürlüğümüz tekeller tarafından sınırlandırılmaya başlamış demektir.

4) Türkiye’de ve dünyada durumun ne olduğu ve bu konuda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vereceğiz.
5) Bundan sonraki süreçte biz gönüllüler gerek bireysel kullanımımız ile gerek toplumda farkındalık yaratma çabalarımız ile bu kampanyaya nasıl destek olabiliriz bunu sorgulayacağız.

Buluşmaya katılmak için gereken herhangi bir koşul var mı?
Hayır. Sunum ve etkileşimli sohbet havasında geçecek olan toplantımıza katılmak için herhangi bir koşul gerekmiyor. Ayrıca bu konularla ilgili olarak öncesinde teknik bir bilgiye sahip olmanız da gerekmiyor. Tüm bu kavramları, durumları, koşulları hep birlikte gündelik hayatımızdan örneklerle inceleyeceğiz. Birlikte öğrenip, birlikte tartışacağız.

Etkinliğin kutlanacağı  “Azize Kafe” hakkında detaylı bilgi:
Azize Kafe, söyleşi ve dinletilere ev sahibi olan, fiyatları gayet makul, sakin bir yerdir.
Azize Kafe 907.Sokak No:4 Konak/İZMİR
(Kızlarağası Hanı’nın arkası, Neşe Köfte’nin yanı)

azizeKafe1azizeKafe2

Muhtemelen bir buçuk, iki saat sürecek buluşmaya sonradan da dahil olabilirsiniz. Azize Kafe’nin yerini bilmeyenler için 18.20‘de Kızlarağası Hanı’nın önünde olacağız.

Facebook etkinliği: https://www.facebook.com/events/482226391842452/482227435175681/

Bu Yazı Hakkında Yorum Yazmak İster Misin?

'